Сьогодні, напередодні Різдва, пропонуємо Вам разом з нами подивитися на кутю очима дієтолога
– лікаря, який знає все про людський організм, особливості перебігу хвороб внутрішніх органів, а також у нюансах знає про хімічний та біологічний склад кожного продукту, його вплив на організм та користь і шкоду усього, що ми споживаємо.
Отже, кутя не лише сакральна обрядова страва слов’янських народів, а й надзвичайно смачна та корисна для людського організму.
Наші предки готували кутю як обрядову страву вже майже шість тисяч років тому. До неї додавали те найкорисніше, що послала у їжу природа.
Основа куті – зерно, тобто пшениця. Зерно у пракультурі символізує безконечність життя, адже кинуте в землю, проростає новим врожаєм. Найціннішим у складі зерна є білки. За амінокислотним складом білки пшениці є повноцінними, оскільки до їх складу входять всі незамінні амінокислоти, в тому числі й найважливіші з них – триптофан, метіонін і лізин. У зерні багато калію, фосфору, магнію і кальцію.
Наступна складова куті – мак. Його прийнято до куті давати багато як символ достатку. Якщо ж мова йде про харчову цінність, то у кожній зернині маку: білка — 15%, 75% вуглеводів, 2% жирів. Багатий мак і кальцієм.
Нема куті і без меду. А у ньому – глюкоза, фруктоза, сахароза, калій, кальцій, магній, натрій.
Четверта обов’язкова складова куті – горіх. У ньому теж багато білка, клітковини, корисних вуглеводів, неймовірно велика кількість необхідних людському організму мікроелементів, вітамінів A, B, C, E та PP та жирних кислот.
Глянувши на те, що споконвіків додавали до куті наші предки, вражаєшся їх мудрістю та знаннями.
Іноді до куті додавали сухофрукти – чи то сушені яблука, чи груші чи сливи.
А також зі сухофруктів варили ще одну обов’язкову святвечірню страву – узвар. Його часто призначають під час санаторно-курортного лікування. У сухофруктах – велика кількість клітковини, яка корисна для шлунково-кишкового каналу, а також – мінералів та вітамінів групи В. Як бачимо, склянка узвару – це справжній еліксир здоров’я та довголіття. Якщо узвар з сушених яблук – то у ньому багато заліза, яке потрібно для кровотворення. Якщо з груш, то це – для здоров’я нервової системи та виведення токсинів з організму.
Щиро бажаємо Вам щедрого святвечірнього столу!
Пам’ятайте: споживаючи навіть найкорисніше, треба знати міру!
Якщо Вашому організму потрібно підібрати ідеальний індивідуальний раціон, то Ви завжди можете звернутися за консультацією лікаря-дієтолога у клініку «Калина. Центр сучасної медицини» (вул. Героїв Крут, 6 (Новий Львів), Львів, ном. Тел.: 096 099 03 09).
#дієтолог #дієтолог_Львів #Калина #кутя