Серед багатьох викликів щодо стану здоров’я, пов‘язаних з війною, велике занепокоєння викликає ризик радіаційного забруднення.
Із досвіду аварії на ЧАЕС щитоподібна залоза (ЩЗ) – один із найбільш вразливих органів у разі потрапляння в організм людини радіоактивних ізотопів йоду. Більш активно радіоактивний йод «захоплює» ЩЗ людей, що мешкають у місцевості з дефіцитом йоду та споживають продукти власного виробництва. До групи підвищеного ризику належать також особи з патологією ЩЗ, зокрема з вузловим зобом.
Наскільки ефективним і безпечним може бути запобіжне вживання надвеликих доз стабільного йоду, якщо стався викид радіоактивних ізотопів?
На жаль, однозначної відповіді на це питання немає. Адже досвід і дослідження в цьому напрямі суттєво обмежені. А лікарські засоби, що їх пропонують для блокування ЩЗ, містять кількість йоду, яка перевищує добову потребу в сотні разів, тобто одна доза може «наситити» організм на 3 роки наперед.
У практиці ендокринолога досить часто трапляються йодіндуковані хвороби, такі як тиротоксикоз і автоімунний тироїдит. Вони є наслідком вживання лікарських засобів, які містять велику кількість йоду. Це окремі антиаритмічні лікарські або рентгенконтрастні засоби, що зараз широко застосовуються для комп‘ютерної томографії.
Зважаючи на ймовірність раптового радіаційного забруднення, людям із патологією ЩЗ доцільно заздалегідь узгодити індивідуальну тактику щодо вживання блокувальної дози йоду з лікарем-ендокринологом.
Профілактичне обстеження ЩЗ варто проводити, якщо є підозра на захворювання ЩЗ, профілактично дорослим – 1 раз на 5 років, а також під час і після вагітності, після перенесених важких хвороб і травм. Для дослідження структури ЩЗ, виявлення у ній вузлових утворень використовується УЗД. Функція ЩЗ визначається за гормональним аналізом крові.
Якщо такого обстеження не було – початковий стан ЩЗ невідомий, важко спрогнозувати наслідки не тільки ураження радіацією, а й уживання йоду з профілактичною метою.
Завчасне спеціалізоване обстеження допоможе визначитись із підтримкою стану здоров‘я щитоподібної залози та всього організму.